Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to kolejny system wentylacji całego mieszkania, który dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń i usuwa nieświeżące powietrze na zewnątrz. Oba przepływy powietrza są ciągnione i napędzane przez dwa wentylatory, jeden po stronie dostarczającej, a drugi po stronie wyciągowej. Kluczowym elementem tego systemu jest to, że wykorzystuje wymiennik ciepła do przekazywania ciepła z ogrzanego powietrza wywiewanego do świeżego powietrza, osiągając do 85% odzysku ciepła. Ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją jest bardzo znaczące, a komfort domowników wzrasta wraz ze wzrostem temperatury powietrza przed wejściem do pomieszczeń. Jednostka centralna, która mieści wymiennik ciepła i wentylatory, jest również wyposażona w filtry, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu do wnętrza obudowy i wewnątrz cząstek powietrza. Filtrowanie powietrza zewnętrznego, ewentualnie do usuwania pyłków i innych alergenów, może być świetne dla osób cierpiących na problemy oddechowe, w tym astmy.

schemat wentylacji mechanicznej
Schemat działania wentylacji mechanicznej

Wymiennik ciepła (rekuperator) powinien być dobrany tak, aby zapewnić przepływ powietrza wymagany w domu (przepływ nominalny), po stronie wydobycia i podawania, i osiągnąć możliwie najwyższy poziom odzysku ciepła. Sterowanie urządzeniem powinno pozwalać na zmianę szybkości wentylacji od minimum (gdy dom nie jest zajęty), aby zwiększyć, gdy dom jest bardzo zajęty (tryb imprezy). Ważne jest również, aby wentylatory były wydajne w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. idealnym przykładem są tutaj wentylatory ebm papst znanej i cenionej firmy. Firma ebm papst jest potentatem w dziedzinie wentylacji i oferuje sprawdzone i niezawodne systemy wentylacyjne do zastosowań przydomowych i przemysłowych.

Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych w domu i urządzeń

Kanały powinny być jak najkrótsze, a liczba zakrętów, redukcji i innych przeszkód dla przepływu powietrza powinna być ograniczona do minimum, aby uniknąć strat ciśnienia powietrza i zapewnić dobrą dystrybucję powietrza w całym systemie. Zalecane są kanały sztywne (stal ocynkowana lub PVC) oraz półsztywne kanały (pozbawiony rury kanalik polietylenowy z wewnętrznym otworem gładkim), a elastyczne kanały nie powodują zbyt dużego spadku ciśnienia i są podatne na osady brudu. Kanalizacja powinna być zaplanowana w taki sposób, aby mogła być czyszczona co kilka lat (maksymalnie 5 lat).

Odcinki przewodów zasilających i wylotowych od wymiennika ciepła na zewnątrz (zakładając, że urządzenie znajduje się wewnątrz) powinny być dobrze izolowane (50 mm przy krótkich kanałach i 100 mm w przypadku przewodów o długości powyżej 5 m), a materiał izolacyjny zabezpieczony przed oparami dyfuzji, aby uniknąć kondensacji na kanale. Ważne jest również, aby wybrać cichą jednostkę centralną i zastosować wszystkie środki ostrożności wymagane, aby uniknąć zanieczyszczenia hałasem (maksymalnie 25 dB w pomieszczeniach mieszkalnych i sypialnych). Transmisja dźwiękowa przez kanały wentylacyjne i między pomieszczeniami powinna zostać wyeliminowana dzięki tłumikom tłumiącym w kanale. Urządzenie należy zainstalować w pomieszczeniach użytkowych lub na poddaszu z dala od sypialni.

Dowiedz się więcej:

http://muratordom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/co-jest-rekuperator-i-jak-jest-zasada-dzialania-rekuperatora,41_8579.html