Oranżeria

Ogród zimowy – na co zwrócić uwagę?

Zimowe ogrody nazywane są również oranżeriami. Projekt takiego pomieszczenia może uatrakcyjnić wnętrze Twojego domu – musi być jednak odpowiednio zaplanowane. Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu oranżerii? Sprawdź nasze rady poniżej.

Zimowe ogrody charakterystyka

Czym są ogrody zimowe, czyli oranżerie? To przeszklone miejsce w domu, które pozwoli Ci hodować różne gatunki roślin niezależnie od pory roku, a także posłuży jako miejsce do relaksu czy rodzinnych spotkań. Oranżerię warto zaplanować już podczas budowy domu. Zimowy ogród w gruncie rzeczy, zależny jest od konstrukcji domu. Do najpopularniejszych należą te w kształcie prostokąta lub półkola.

Czym się kierować przy projektowaniu?

Istotnym aspektem jest wybór miejsca względem stron świata. W zależności od położenia, możemy spodziewać się różnych warunków w pomieszczeniu. Decydując się na stronę południową, musimy się liczyć z silnym nasłonecznieniem. Pomieszczenie nie będzie wymagało dodatkowego ogrzewania, ale należy zadbać o odpowiednią wentylację – co podnosi koszty utrzymania ogrodu. Pomieszczenia na stronie południowej łatwo się nagrzewają i kumulują ciepło – mogą również ogrzewać sąsiednie pomieszczenia. Dzięki wysokim temperaturom, będziemy mogli hodować rośliny egzotyczne. Strona północna to niekoniecznie dobry wybór. W pomieszczeniach może panować chłód, silny wiatr i niedobór światła. Niewiele gatunków roślin może dobrze się rozwijać w takich warunkach. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie oranżerii od strony zachodniej lub wschodniej. Tego typu ogrody dobrze sprawdzają się przez cały rok. Umiarkowana liczba promieni słonecznych sprawia, że nawet w lato nie ma konieczności zacieniania takiego pomieszczenia. Biorąc pod uwagę lokalizację ogrodu, musisz wziąć pod uwagę ewentualne dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem lub żaluzjami, w przypadku zbytniego nasłonecznienia.

Ważną kwestią jest konstrukcja oranżerii. Wykonywana jest zazwyczaj z drewna lub aluminium. Drewno wybierane jest z uwagi na jego naturalny charakter. Cechuje się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, natomiast wymaga częstej konserwacji. Dla fanów nowoczesnych rozwiązań proponowane jest aluminium, które nie wymaga takiej dbałości i pielęgnacji jak drewno. Dodatkowo, jest odporne na czynniki atmosferyczne.

Kolejnym elementem są przeszklenia ogrodu. Ma to kluczowe znaczenie dla funkcjonalności, a także dla opłat związanych z ogrzewaniem. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który skutecznie może ograniczyć jego utratę.

Planujesz wykonać ogród zimowy? Sprawdź http://ogrodyzimowe-expert.pl/, gdzie specjaliści doradzą Ci odpowiednie rozwiązania i zaprojektują Twoją wymarzoną oranżerię.