Jak zadbać o klimat dla alergików w domu?

powietrze w bańceDomy i mieszkania narażone są na ciągły przypływ alergenów, związanych zarówno z naturalną działalnością mikroflory w mieszkaniu, oraz w jego bezpośredniej okolicy. Roztocza i wytwarzane przez nie sieci są częstą przyczyną reakcji alergicznych u ludzi.Podobnie pylenie roślin, szczególnie popularnych w naszym klimacie drzew wywołują niepożądane reakcje. Warto w przypadku zdiagnozowania u siebie, czy u członków rodziny problemów z alergenami wziewnymi zadbać o odpowiednią czystość powietrza.

Przyczyny alergii

Alergie są błędną reakcją organizmu na pojawienie się w nim nieszkodliwych ciał obcych – mogą to być zarówno pyłki, jak też kurze, które często występują w środowisku naturalnym i organizm ludzki powinien być do ich obecności przyzwyczajony. Jednak w przypadku błędnie rozpoczętej reakcji na alergen dochodzi o ludzi do reakcji której objawy są trudne do rozpoznania, jak też ciężko się ich pozbyć.

Diagnozowanie alergii jest często czasochłonne i wymaga przeprowadzenia testów alergicznych. Korzystanie z opieki NFZ w Polsce wiąże się często z przejściem odpowiedniej drogi od lekarza pierwszego kontaktu do specjalisty, który zleci wykonanie testów.

Za samą alergię – jej objawy – odpowiedzialne są komórki wytwarzające histaminę, oraz uwalniające ją po kontakcie z alergenem. Ich normalnym zachowaniem jest reakcja na prawdziwe zagrożenie i wywołanie stanu zapalnego w okolicy, gdzie histamina zostanie uwolniona.

Mechanizm działania błędnego wyrzutu histaminy przez komórki tuczne nie został wciąż dokładnie poznany, a leczenie alergii odbywa się na zasadzie wieloletnich odczulań, które w wielu przypadkach należy powtarzać, oraz leczenie objawowe – leki tłumiące działanie histaminy w organizmie.

Oczyszczanie powietrza w domu

W przypadku alergii wziewnych szczególnie trudne jest unikanie kontaktu z alergenem (co zaleca się osobom z objawami alergii. Substancje i alergeny lotne są szczególnie trudne do wyeliminowania. Pyłki kwiatów i drzew w okresie pylenia, kurze i roztocza przez cały rok (ale w szczególności w okresie grzewczym) są trudne do opanowania. Istnieją coraz bardziej skuteczne urządzenia do oczyszczania powietrza w domu, poprzez zastosowanie odpowiedniej filtracji powietrza (m.i. Stosując filtrację HEPA).

Opinie po testach oczyszczaczy powietrza potwierdzają ich skuteczność:

„Wydaje mi się, że obok oczywistych zabiegów higienicznych w domu alergika zagrożonego astmą oskrzelową i wyposażenia pokoju alergika (pościel antyalergiczna, pokrowce na materace) taki oczyszczacz może być wartościowym elementem profilaktyki antyastmatycznej.

Ponieważ jest bardzo wszechstronny – usuwa z powietrza m.in. pyłki, kurz, intensywne zapachy, zarodniki grzybów, bakterie i wirusy – może być bardzo pomocny w utrzymywaniu przyjaznej atmosfery w pomieszczeniu, gdzie śpią  lub po prostu przebywają alergicy. Nie wyręczy nas jednak w sprzątaniu – nasze półki kurzyły się tak samo, jak bez obecności oczyszczacza.”- pisze joanna, autorka testu oczyszczacza Fellowes AeraMax Baby DB55

salon w domu z oczyszczaczem
Dbanie o czystość w mieszkaniu to również odpowiednie oczyszczenie powietrza. Szczególnie ważne w przypadku alergików.

Oczyszczacze domowe powietrza

Oczyszczacze powietrza jeszcze kilkanaście lat temu wykorzystywane w przemyśle elektronicznym, czy w szpitalnych filtrach powietrza stają się coraz bardziej dostępne dla szerokiego grona konsumentów. Wiąże się z tym zarówno obniżenie się cen produkcji filtrów pyłkowych HEPA, jak również wejście na rynek nowych technologii oczyszczania powietrza, równie skutecznych. Domowy oczyszczacz powietrza dla alergików marki Philips AC4080/10  , czy Venta  LW 24 pozwalają na skuteczne usuwanie alergenów z powietrza. Działają również na poprawę zdrowia innych domowników, dzięki wyeliminowaniu z powietrza w domu szkodliwych (prawdopodobnie rakotwórczych) pyłów zawieszonych. Jak podaje strona producenta wydajność urządzenia sięga 99,6%.

Zobacz również: sklep z produktami Venta: http://sklep.nawilzacze-venta.pl/

Informacje o wyposażeniu mieszkania dla osoby niepełnosprawnej: http://wyposazenie-domu.opx.pl/mieszkanie-dla-osoby-niepelnosprawnej/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *