Z pewnością wielu z nas słyszało nieraz w wiadomościach telewizyjnych czy czytało w gazetach takie smutne nowiny, że znowu jakaś rodzina zatruła się czadem, czyli popularnym tlenkiem węgla – ulatniającym się z piecyków instalacji gazowej. Jest to śmiertelnie niebezpieczna sprawa i błędnie zakładamy, że nas to nie dotyczy, a może być przecież inaczej.
Komu zagraża zaczadzenie?
Tak na dobrą sprawę może to spotkać każdego, kto ma w domu instalację gazową i jest ona nie do końca szczelna i sprawdzona. Najgorsze jest to, że do takiego ulatniania często dochodzi w nocy, gdy wszyscy już śpią i wtedy szansa na ratunek jest bardzo mała. W takiej sytuacji można po prostu, jak to się mówi, zasnąć na wieki i już nigdy się nie obudzić, nie będąc nawet świadomym tego, co się stało.
Objawy zaczadzenia i jak się zabezpieczyć?
Jeżeli chodzi o zatrucie czadem – objawy są bardzo groźne, a co najgorsze, wszystko dzieje się bardzo szybko. W zależności od jego stężenia we krwi mamy do czynienia albo ze wstępnym podtruciem, kiedy to trzeba działać szybko, albo też już ze stanem zagrażającym bezpośrednio życiu, albo niestety dochodzi wręcz do zgonu. Czad a tlenek węgla jest to w zasadzie to samo i jest to straszliwy, lecz cichy zabójca. Czy można się ochronić przed czadem? Oczywiście, że tak – o ile jest zainstalowana ochrona przed zaczadzeniem w domu. Ochrona taka przybiera najczęściej formę naściennego czujnika czadu, który alarmuje nas głośnym piskiem o podwyższonym poziomie tlenku węgla. Instalować powinno się go w miejscu gdzie śpimy, bo sami zanieczyszczenia powietrza czadem nie wyczujemy, nie ma na to szans.
Ważne podczas wyboru odpowiedniego modelu jest, aby zwrócić uwagę na różnice pomiędzy czujnikami dymu i czadu – urządzenia te mają różne przeznaczenie, sposób montażu. Czujniki dymu montowane przy syficie nie są przeznaczone do wykrywania czadu, który z uwagi na swoje właściwości chemiczne i fizyczne gromadzi się przy podłodze pomieszczenia. Dlaczego czujniki czadu montowane są na ścianach w pobliżu możliwego źródła tego gazu – w łazienkach czy pomieszczeniach w których znajduje się piec, mogą być też wyposażeniem sypialni w domu.